Jak wybrać odpowiedni ołówek?

2 min read

Istnieje wiele drobnych przedmiotów i akcesoriów, które są często wykorzystywane do różnych zadań o charakterze szkolnych, prac artystycznych, projektowych czy też warsztatowych.

Do tego grona bez wątpienia można zaliczyć wysokiej jakości ołówki. Okazuje się, że na rynku dostępnych jest wiele produktów tego rodzaju i są one przystosowane do różnych typów zadań, a także zastosowań. Nic więc dziwnego, że spore grono użytkowników zastanawia się jak wybrać ołówek, który będzie w odpowiedni sposób dopasowany do konkretnych potrzeb i oczekiwań, a także zastosowań.

Ołówki i ich właściwy wybór

Można zauważyć, że ołówki to akcesoria niezbędne w warsztatach, szkołach, pracowniach projektowych czy też w miejscach wykonywania remontów (np. do oznaczania miejsc na otwory w ścianach). Podstawowym parametrem, którym trzeba się kierować przy wyborze takiego produktu, jest jego twardość. Ołówki twarde posiadają oznaczenia H (H do H10) i nadają się świetnie do oznaczeń budowlanych, ponieważ nie ulegają stępieniu nawet w przypadku rysowania po chropowatych powierzchniach.

Standardowe ołówki średnio twarde o oznaczeniach HB albo F są najpopularniejszymi produktami stosowanymi w szkołach, biurach oraz do zadań projektowych i budowlanych. Są one dobre i uniwersalne, ale jednocześnie gorsze od ołówków dedykowanych do konkretnych zastosowań. Warto jednak sięgać po takie produkty w przypadku standardowego użytkowania na co dzień, w normalnych warunkach i na zwykłych powierzchniach, takich jak na przykład papier.

Pod oznaczeniem B kryją się ołówki miękkie idealne do zastosowań stolarskich. Tępią się one najszybciej, ale ich kreska jest gruba i wyraźna nawet w przypadku rysowania i tworzenia oznaczeń na drewnie. Wybierając takie produkty warto zwrócić uwagę na ich elementy dodatkowe (np. gumki). Dobrym pomysłem jest kupowanie nie pojedynczych ołówków, tylko całych zestawów w celu zapewnienia sobie odpowiedniego zapasu.