Ile trwa rozwód?

3 min read

Kiedy małżeństwo się rozpada i właściwie nie ma już szans na uratowanie związku, wtedy nie warto zwlekać z rozwodem. Jest to jedyny dostępny w Polsce sposób na formalne zakończenie małżeństwa, a tym samym na przeprowadzenie chociażby podziału majątku. Im wcześniej sprawa rozwodowa zostanie zainicjowana, tym większe szanse na jej szybkie zakończenie. Bez względu jednak na to, jak szybko po rozpadzie związku zostanie złożony pozew, to i tak proces rozwodowy trwa. Ile czasu na niego potrzeba? To zależy od wielu okoliczności, wśród których najważniejsze są te, które odnoszą się do sposobu, w którym małżonkowie chcą się rozwieść.

Bez orzekania o winie szybciej, niż z orzekaniem

Kancelaria rozwody Warszawa, której pracownicy od wielu lat zajmują się postępowaniami rozwodowymi, bez problemu może wskazać na przykłady spraw, które zakończyły się szybko. Jednak zawsze ich wspólnym mianownikiem był rozwód bez orzekania o winie. Można go porównać, do rozwodu za zgodą stron, choć oczywiście polskie prawo nie przewiduje „rozwodu na żądanie”, a jedynie na podstawie wyroku sądu. Jednak przy rozwodzie bez orzekania o winie sąd sprawdza tylko, czy rzeczywiście związek się rozpadł, a nie bada już, kto odpowiada za taki stan rzeczy. Dzięki temu nie trzeba przeprowadzać skomplikowanego postępowania dowodowego, co pozwala zamknąć sprawę nawet po jednej rozprawie.

Inaczej jest z rozwodem z orzeczeniem o winie. Tu trzeba zbadać właściwie całą historię związku, a zwłaszcza tę jej część, która bezpośrednio doprowadziła do rozpadu małżeństwa. To zaś wymaga wielu dowodów – zwłaszcza z zeznań świadków czy różnego rodzaju dokumentów i innych materiałów, np. wiadomości mailowych i smsowych wysyłanych przez małżonków. Na to z kolei potrzeba czasu. Dopiero w tej perspektywie można odpowiedzieć na pytanie ile trwa rozwód?

Od kilku miesięcy do kilku lat

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie kluczową kwestią jest właściwie jedynie oczekiwanie na termin pierwszej rozprawy. Tak, jak już zasygnalizowano przeważnie jest to pierwsza i jedyna rozprawa – jeżeli sąd nie bada winy po jej zakończeniu może wydać wyrok. W zdecydowanej większości sądów na taką rozprawę należy oczekiwać od kilku tygodni do maksymalnie kilku – przeważnie dwóch bądź trzech – miesięcy. Sprawa komplikuje się przy orzekaniu o winie. Wówczas czas trwania postępowania rozwodowego zależy przede wszystkim od liczby dowodów, które trzeba przeprowadzić. Rzadko kiedy taki rozwód trwa krócej, niż rok, a zdarzają się sprawy trwające nawet dłużej, niż pięć lat.

Poza tym szacując ile może trwać proces rozwodowy koniecznie należy wziąć pod uwagę realia pracy danego sądu. W poszczególnych sądach w Polsce po prostu są kolejki różnej długości, związane z ilością składanych spraw. Przeważnie są one najdłuższe w sądach zlokalizowanych w największych miastach. Krócej zaś czeka się w mniejszych ośrodkach. Zawsze więc – jak przypomina kancelaria rozwody Warszawa – warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który odpowie na wszelkie pytania dotyczące spraw rozwodowych. W tym ich możliwej długości.