Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem. Zamień stos butelek PET na jedną butelkę filtrującą!

2 min read

Butelki plastikowe wielokrotnego użytku są ekologiczne, ekonomiczne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Mimo to wciąż wiele osób kupuje wodę w butelkach jednorazowych. Tymczasem, warto sięgnąć po butelkę filtrującą, którą możemy napełniać do woli, a na dodatek – w dowolnym miejscu.

Wyspy śmieci na oceanach o powierzchni niektórych państw, zalegające na wysypiskach śmieci plastikowe słomki, torebki foliowe i butelki PET – to niestety nasza rzeczywistość. Plastik zatruwa wody, gleby i powietrze. W postaci mikrocząsteczek znajdziemy go w głębinach morskich, na pustyniach i szczytach górskich. Stał się tak popularny, że niemal go nie zauważamy. Trudno nam też sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez korzystania z tworzywa sztucznego.

Tworzywo sztuczne – co wykonuje się z plastiku?

Z polichlorku winylu, czyli popularnego PVC, produkuje się wykładziny podłogowe, elementy stolarki okiennej i drzwiowej, a także rury do instalacji w budynkach i kable. Z polietylenu z kolei części maszyn, np. krajalnic używanych w kontakcie z żywnością, a także artykuły AGD i protezy ortopedyczne. Polipropylen wykorzystuje się do produkcji opakowań na słodycze, a także pojemników na jogurty, butelek, jednorazowych naczyń i sztućców oraz sprzętu medycznego, strzykawek, izolacji kabli i przewodów oraz zabawek.

Z plastiku wykonuje się też części samochodów takie jak nadkola, przyciski, a także sprzęt sportowy, części mebli oraz urządzeń elektronicznych. Poliwęglan wykorzystuje się z kolei do produkcji szyb w samolotach, przeszkleń i butelek dla niemowląt. PET to z kolei tworzywo, które znane jest z produkcji butelek jednorazowych, opakowań żywności jednorazowego użytku oraz polarów.

Zalety i wady plastiku

Plastik jest relatywnie tani, a na dodatek wytrzymały. Wytwarza się go stosunkowo szybko. Największym problemem jest jednak to, że produkuje się z niego rzeczy, które są przeznaczone do zaledwie jednokrotnego użytku – mimo że tworzywo rozkłada się kilkaset lat i tylko w niewielkiej części poddawane jest recyklingowi. W ogromnej mierze produkuje się z niego opakowania na żywność jednorazowego użytku, a także słomki do picia czy butelki na wodę.

Czym zastąpić butelkę plastikową?

Świetną alternatywą dla butelki PET jest butelka filtrująca wielokrotnego użytku. Jest stosunkowo tania, może służyć nam wiele lat (należy jedynie pamiętać o comiesięcznej wymianie filtra), a na dodatek pozwala sporo zaoszczędzić. Więcej informacji o butelkach filtrujących, ich kolorach i pojemnościach, znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/. Butelkę filtrującą możemy napełniać po opróżnieniu do woli, na dodatek wodą z kranu. Filtry usuwają z wody związki chloru, pestycydy i metale ciężkie, a także drobne zanieczyszczenia mechaniczne. Dzięki filtrom woda jest smaczna i, co nie mniej istotne, możemy mieć ją zawsze przy sobie.