Maty elektryczne podłogowe – czy są opłacalne?

2 min read

Ogrzewanie podłogowe cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem konsumentów już od wielu lat. Do niedawna najchętniej wybieranym wariantem było ogrzewanie wodne. Obecnie coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogowe elektryczne. Sprawdź, czym się ono charakteryzuje i czy warto je zamontować.

Co to jest ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe stanowi alternatywę dla ogrzewania wodnego. Polega na umieszczeniu na podłodze specjalnych przewodów albo mat cieplnych, przez które płynie prąd elektryczny, co prowadzi do nagrzania powierzchni, a następnie przekazania ciepła przez podłogę do pomieszczenia. Maty elektryczne podłogowe znakomicie sprawdzą się jako jedyne źródło ogrzewania, a także jako dodatkowy element grzewczy w domu.

Maty elektryczne podłogowe – zalety i korzyści

Maty elektryczne podłogowe cechują się wieloma zaletami. Przede wszystkim stanowią efektywne źródło ciepła. Są łatwe w obsłudze – temperaturę w pomieszczeniu można w prosty sposób regulować za pomocą termostatów bądź czujników temperatury. Nie wymagają montowania widocznych rur czy grzejników, co wpływa pozytywnie na estetykę całego pomieszczenia.

Najważniejszą korzyścią wynikającą z zamontowania ogrzewania podłogowego elektrycznego jest równomierne ogrzewanie pomieszczenia. Oddawane ciepło unosi się do góry na całej powierzchni podłogi, szybko ogrzewając nawet duży pokój. Efektu tego nie można uzyskać, stosując tradycyjne źródła ciepła, takie jak piece gazowe czy węglowe. Instalacja ogrzewania elektrycznego grzewczego nie powoduje również podniesienia poziomu posadzki.

Maty podłogowe elektryczne znakomicie sprawdzają się do ogrzewania salonów, sypialni, gabinetów, kuchni, pokojów dziecięcych albo innych pomieszczeń. Są niezastąpione w łazienkach, toaletach i przedpokojach. Znajdują zastosowanie zarówno w mieszkaniach i domach prywatnych, jak i biurach czy obiektach użytkowych.

Czy maty elektryczne podłogowe są opłacalne?

Elektryczna mata podłogowa to polecane rozwiązanie dla osób poszukujących wydajnego, a przy tym niedrogiego ogrzewania podłogowego. System ten można zainstalować tylko w miejscach użytkowanych przez domowników. Nie ma potrzeby rozkładania maty na całej powierzchni posadzki, co wpływa w istotny sposób na obniżenie kosztów zakupu materiału oraz eksploatacji systemu. Ogrzewanie podłogowe matą pozwala ponadto zredukować zapotrzebowanie na energię cieplną z instalacji centralnego ogrzewania nawet o 20%. Rozwiązanie to jest więc nie tylko praktyczne, ale również opłacalne ze względów finansowych.

Aby jednak móc w pełni cieszyć się wysoką wydajnością i skutecznością działania ogrzewania podłogowego, należy wybrać wysokiej jakości, efektywne maty elektryczne podłogowe polecanej marki. Produkty firmy Termofol gwarantują optymalne parametry cieplne i szybkie rozgrzanie podłogi pokrytej dowolnym materiałem: gresem, terakotą, drewnem, marmurem czy innym surowcem. Są łatwe w instalacji i niedrogie w eksploatacji.