Co należy zrobić, gdy bliska osoba umrze za granicą

2 min read

Z pewnością jest to trudny i emocjonalny czas, gdy ktoś nam bliski umiera, ale sprawy mogą wydawać się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy śmierć bliskiej osoby nastąpi za granicą, w innym kraju.

Przede wszystkim warto poinformować ambasadę Polski w kraju, w którym nastąpił zgon. Konsulat może nam udzielić wszystkich niezbędnych informacji na temat formalności, jakich musimy dopełnić, aby sprowadzić ciało do kraju.

Znajdź firmę zajmującą się repatriacją zmarłych osób

Jeśli jesteś w kraju, podczas gdy ktoś ci bliski umrze za granicą, możesz się o tym, dowiedzieć na kilka sposobów, może być to organizator wycieczki, pracodawca zmarłej osoby, jego najbliższa rodzina, konsulat lub policja, w zależności od sytuacji i okoliczności. Dowiadywanie się o śmierci bliskiej osoby, gdy nie ma cię przy niej, to skomplikowana, trudna sytuacja. W takiej sytuacji musisz podjąć pewne kroki, ale pamiętaj, że zawsze możesz poprosić rodzinę lub bliskich przyjaciół o pomoc.

Musisz zarejestrować śmierć bliskiej osoby w kraju, w którym zmarła. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, ambasada będzie w stanie ci pomóc. Możesz również zwrócić się o poradę do zakładu pogrzebowego, który specjalizuje się w repatriacji zwłok do kraju. Z pewnością będą oni mogli odpowiedzieć na pytania, co zrobić w pierwszej kolejności.

Sprowadzenie ciała zmarłej osoby z zagranicy może być prostym procesem, jeśli uzyskamy fachową poradę i wsparcie. Najpierw oczywiście należy uzyskać tłumaczenie aktu zgonu, a także pozwolenie na przywiezienie ciała do domu, zazwyczaj udziela go koroner w kraju, w którym zmarła osoba. Jeśli śmierć była nagła, gwałtowna lub nienaturalna, konieczne będzie przeprowadzenie dochodzenia. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń możesz sprowadzić ciało zmarłej osoby do kraju w celu dokonania pochówku. Jeśli szukasz firmy, która może przeprowadzić repatriację zwłok, wejdź na stronę epitafium-przewozy.pl. Kiedy ciało zostanie zwrócone do kraju, musisz zanieść tłumaczenie aktu zgonu do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Po zarejestrowaniu śmierci można zacząć przygotowania do pogrzebu.