Aparat lingwalny – czym jest?

2 min read

Wydaje się, że zdecydowana większość z nas wie o tym, iż czasami jest konieczność założenie aparatu na zęby, aby skorygować wady zgryzu.

Te stałe aparaty potrafią korygować nawet najbardziej zaawansowane wady, jednak niestety wiele osób broni się przed ich zakładaniem głównie ze względów wizualnych. Oczywiście na rynku są również do dyspozycji aparaty zdejmowane, ale stosuje się je tylko i wyłącznie w przypadku mniej poważnych problemów z zębami.

Czy aparat na zęby zawsze musi być widoczny?

Jak się okazuje, dzięki temu, że technologia na świecie praktycznie cały czas się rozwija to na rynek zawitały aparaty lingwalne. Istnieje spora szansa na to, że wiele osób nie wie co to takiego. Warto wiedzieć, że tego typu aparat na zęby to w zasadzie idealne rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą, aby aparat był widoczny. Zakłada się go od wewnętrznej strony zębów, a więc od strony jeżyka przy pomocy specjalnego kleju przez co jest dla nikogo nie widoczny. Jest to oczywiście spora zaleta dla osób, które marzą o tym, aby nikt nie wiedział o tym, że mają aparat, jednak to rozwiązanie ma również swoje wady.
Aparat lingwalny – czym jest?

Jakie wady może mieć aparat lingwalny?

Jak zdecydowana większość przedmiotów również i taki aparat nie jest wolny od wad. Przede wszystkim trzeba do nich zaliczyć częste problemy z mówienie przez pierwsze kilka dni lub tygodni po założeniu aparatu. Co więcej zaraz po jego założeniu mogą również wystąpić jakieś dolegliwości bólowe, ale te powinny minąć już po kilku dniach. Gdy jest inaczej to oczywiście trzeba udać się do ortodonty. Przez to, że aparat mocuje się od strony języka czasami może być on podrażniony i niestety trzeba się z tym liczyć. Jeśli chodzi o aparat na zęby wrocław to najlepiej jest zakładać go tylko w zaufanych gabinetach ortodontycznych, ponieważ wtedy wzrasta szansa na to, że wszystko zostanie wykonane jak należy. Takie kwestie trzeba sprawdzać jeszcze przed pierwszą wizytą, aby później nie być niemiło zaskoczonym.