Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe i czy mają sens?

4 min read

Large space of lecture hall in academy, with modern ceiling backlight and wooden seats for listeners

W życiu, wielu osób przychodzi w życiu taki moment, kiedy chcieliby coś zmienić, poszerzyć wiedzę, nabyć nowe umiejętności. Z biegiem lat zaczynają odczuwać niedosyt, wypalenie zawodowe. Czasem pojawia się świadomość, że tylko poszerzanie swoich kompetencji może dać możliwość otrzymania podwyżki. Niejednokrotnie już w życiu młodych ludzi, dopiero kończących studia pojawia się myśl, że ich wiedza jest niekompletna a studia, które ukończyli, nie dają im wystarczających możliwości, by znaleźć atrakcyjną pracę. W takim przypadku doskonałą propozycją będą studia podyplomowe. W przypadku tych studiów nie liczą się oceny, jakie uzyskało się, kończąc studia licencjackie czy magisterskie. Ważne są tylko dwie rzeczy posiadanie dyplomu licencjata, magistra lub inżyniera oraz chęci do poszerzania swojej wiedzy.

Dla kogo są przeznaczone studia podyplomowe?

Na studia podyplomowe może zapisać się każdy, kto posiada dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia. Niezależnie czy jest to dyplom potwierdzający posiadanie kwalifikacji licencjata, magistra czy inżyniera, mając dyplom, można zapisać się na dowolny kierunek studiów podyplomowych. Co więcej, kończąc, na przykład studia techniczne nie ma obowiązku, by studia podyplomowe były w tym samym obszarze, analogicznie po studiach z zakresu społecznego czy filologicznego możemy zdecydować się na studia podyplomowe mechaniczne. Owszem większość osób decyduje się na wybór studiów, które poszerzają już posiadane przez nich kompetencje i umiejętności, ale coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy ludzie, chcąc całkowicie się przebranżowić, decydują się na podjęcie studiów podyplomowych z całkiem nowego, nieznanego dotąd zakresu.

W jaki sposób najczęściej prowadzone są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe najczęściej są to studia niestacjonarne lub wieczorowe. Większość zajęć odbywa się więc w weekendy, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością poświęcenia swojego wolnego czasu. Jednak, jeśli dokonamy wyboru studiów, które nas interesują, z pewnością nie będzie to czas zmarnowany, ale poświęcony na własny rozwój i inwestycję w przyszłość. Dodatkowo dzięki zajęciom w systemie weekendowym osoby pracujące mogą bez problemu łączyć tego typu studia z pracą zawodową. Obecnie coraz więcej uczelni decyduje się też na prowadzenie studiów podyplomowych w formule zdalnej lub hybrydowej. Przykładem takiej placówki Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych, która wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy studiów podyplomowych, część zajęć realizuje przez internet. Dzięki czemu studia podyplomowe na tej uczelni są niezwykle komfortowe i atrakcyjne dla wielu studentów.

Jakie korzyści daje ukończenie studiów podyplomowych?

Studia podyplomowe trwają najczęściej od 2 do 4 semestrów. Dzięki temu, że są dość krótkie, w ich trakcie przekazywane są najważniejsze zagadnienia. Treści są skonkretyzowane. Wiedzy podstawowej zazwyczaj jest dość mało, stanowi ona pewnego rodzaju wprowadzenie, by bardzo szybko skupić się na rozszerzonych zagadnieniach. Wiedza przekazywana na zajęciach zazwyczaj jest mocno specjalistyczna i można ją od razu wykorzystać w praktyce.

Dodatkową zaletą studiów podyplomowych jest możliwość poznania nowych osób i poszerzenia kontaktów. Zazwyczaj określony kierunek studiów wybierają osoby zainteresowane tym, dlatego w taki sposób łatwo poznać nowego współpracownika, kontrahenta czy nawet pracodawcę.

Studia podyplomowe, to również inwestycja w siebie, która z pewnością zwróci się w perspektywie czasowej. Ukończenie studiów nie tylko daje nowe możliwości rozwoju, ale także wzbogaca nasze CV, pokazując, że ciągle pracujemy nad sobą, jesteśmy ambitni i chcemy poszerzać naszą wiedzę.

Wśród grup pracowniczych, spośród których osoby decydują się na studia podyplomowe, z pewnością wyróżniają się nauczyciele, bardzo często decydują się na rozwój swoich kompetencji, uczęszczając na studia podyplomowe z terapii pedagogicznej. W przypadku nauczycieli studia podyplomowe dają możliwość nie tylko wzbogacania wiedzy, ale również awansów zawodowych.

W przypadku kierunków studiów dużą popularnością cieszą się studia podyplomowe z pedagogiki, które pozwalają nabyć nowe kompetencje, oraz uzupełnić braki w wykształceniu a co za tym idzie, ułatwiają realizację kolejnych etapów ścieżki kariery zawodowej. Oprócz tego popularne są kierunki z zakresu marketingu, finansów, nowych technologii, ale także psychologii.

Czy warto zdecydować się na studia podyplomowe?

Obecny rynek pracy staje się coraz bardziej wymagający. Zmiany, które dzieją się na naszych oczach, pokazują, że wykształcenie wyższe nie daje już przewagi wśród pozostały kandydatów na dane stanowisko, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na podnoszenie swoich kompetencji. Chcą posiadać rozległą wiedzę i specjalistyczne umiejętności a przez to wyróżniać się pośród konkurencji. Studia podyplomowe dają taką możliwość. W łatwy i szybki sposób możemy wyspecjalizować się w znanej już nam dziedzinie lub podjąć się nowych wyzwań i nabywać umiejętność z całkiem nowej branży tym samym zwiększając swoją atrakcyjność na rynku pracy i tworząc nowe ścieżki kariery.

Studia, mimo tego, że czasem kosztują od tysiąca do 4 tysięcy, są bez wątpienia opłacającą się inwestycją we własny rozwój.

https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/