Odkup sprzętu IT. Czy SELKEA odkupuje wszystkie wycofane w firmie urządzenia elektroniczne
2 min readOdkup sprzętu IT to jedno z najważniejszych zadań, jakie realizujemy w swojej codziennej pracy. Stworzyliśmy kategorie, dzięki którym w sposób szybki i przystępny zweryfikujesz, co warto odsprzedać i tym samym zyskać fundusze na zakup nowszych egzemplarzy. Nie wszystkie sprzęty bowiem nadają się do skupu hurtowego. Z tej procedury wykluczyliśmy elektrośmieci. Selkea nie jest firmą zajmującą się utylizacją zużytej elektroniki.
Przede wszystkim nie skupujemy baterii oraz tonerów. Z naszego kręgu zainteresowań wykluczyliśmy również sprzęty starsze niż te użytkowane maksymalnie 7 lat. Nie zajmujemy się skupem pojedynczych urządzeń, a także nie realizujemy współpracy z osobami prywatnymi. Odkup sprzętu możliwy jest tylko w przypadku przedsiębiorstwa.
Co zatem chętnie odkupujemy?
– Laptopy
– Desktopy
– Monitory
– Drukarki
– Smartfony
– Sklepowe monitory dotykowe
Dlaczego Selkea nie prowadzi działalności utylizacyjnej sprzętu IT?
Profil naszej działalności opiera się na odkupie w celu ponownego wprowadzenia sprzętów IT na rynek elektroniki używanej. Dlatego też nie zawsze warto eksploatować służbowy komputer, czy telefon do całkowitego zepsucia. Jeśli Twoja firma zdecyduje się na wprowadzenie rozwiązań, zgodnie z którymi służbowe urządzenia podlegać będą wymianie co kilka lat, może tym samym, zamiast utylizacji jednostek lub ich magazynowania, sprzedać je podmiotom takim jak SELKEA.
Dlaczego rozwiązanie odsprzedaży wycofanego sprzętu komputerowego nie jest realizowane na masową skalę wśród polskich przedsiębiorców?
Największą przeszkodą we wdrożeniu polityki odsprzedaży wycofanego sprzętu komputerowego jest wciąż znikoma świadomość działów IT w kwestii gromadzenia elektroniki. Najczęstszym sposobem radzenia sobie z niepotrzebnymi komputerami jest ich magazynowanie. Po upływie kilku lat następuje ich utylizacja, ponieważ sprzęt ten zamienia się w e- odpad. Dlatego tak ważne jest poszerzanie wiedzy kadry kierowniczej na temat możliwości dystrybuowania wycofanych, służbowych sprzętów IT.
Podsumowanie.
Nie tylko nieświadomość blokuje działy IT przed sprzedażą wycofanego sprzętu firmom zewnętrznym. Dużym utrudnieniem jest kwestia proceduralna, związania z koniecznością zniszczenia danych zawartych na nośnikach informacji. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza o charakterze korporacyjnym wypracowało bardzo skomplikowane mechanizmy wewnętrzne, które zniechęcają działy IT do organizowania transakcji odkupowej.
Niszczenie danych – czego nie wiemy?
Warto jednak pamiętać, iż firmy specjalizujące się w skupie komputerów, bardzo często mają w swojej ofercie usługę usuwania danych metodą programową oraz fizyczne niszczenie nośników w specjalistycznej niszczarce, spełniającej normę DIN 66399. Dzięki czemu Ty i Twoja firma możecie mieć pewność, że dyski, które powierzycie takim podmiotom jak SELKEA, zostaną wyczyszczone w sposób nieodwracalny, a na rynek wtórny trafi sprzęt pozbawiony identyfikacji.