Jak kupić akcje? Poznaj 3 najlepsze metody
2 min readInwestowanie w akcje spółek giełdowych jest pewnego rodzaju sztuką, której nie da się metodycznie opisać w podręcznikach. Wymaga przy tym szerokiej wiedzy, pracy nad sobą, wolnego czasu, żelaznej dyscypliny i oczywiście talentu. Nie należy również stosować strategii, których zasady działania się nie rozumie. Jeśli jednak jesteś początkującym inwestorem i stawiasz pierwsze kroki na giełdzie, powinieneś znać podstawowe sposoby, które pozwolą Ci kupić pierwsze akcje. Oto one.
Transakcja podczas sesji giełdowej
Akcje można zakupić klasyczną ścieżką czyli podczas zwykłej sesji giełdowej w czasie notowań. Jest to wówczas dwustronna umowa, która zobowiązuje do rozporządzenia – przeniesienia własności akcji oraz zapłatę ceny sprzedaży. Taki sposób zakupu akcji cechuje się anonimowością, gdyż sprzedawca nie zna kupującego. Żadne dane osobowe nie zostaną wówczas ujawnione. Składane zlecenie trafia wtedy do arkusza, a inwestor widzi tylko cenę oraz ilość zakupionych akcji.
Pośrednikiem takiego zlecenia jest zawsze broker. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat, czytaj dalej na temat nagradzanej platformy, która zapewnia dostęp do ponad 19 000 akcji z rynków głównych i wschodzących na 37 giełdach z całego świata. Jeśli więc chcesz kupić akcje klasyczną metodą potrzebujesz rachunek maklerski.
Transakcja pakietowa
Transakcje pakietowe to zlecenia poza tradycyjnym systemem notowań. Tym samym nie mają one wpływu na arkusz zleceń. Podstawą standardowej transakcji pakietowej jest pakiet akcji. Dla spółek z indeksem WIG20 minimalna wartość akcji w w tego typu transakcji wynosi aż milion złotych.
Transakcję pakietową przeprowadza wybrany broker. Aby transakcja doszła do skutku muszą zostać złożone dwa zlecenia o identycznych parametrach czyli zlecenie kupna oraz zlecenie sprzedaży.
Zlecenie cross
Jest to zlecenie pośrednie pomiędzy tradycyjnym zleceniem, a transakcją pakietową. Na polskim rynku jest w dalszym ciągu dość mało popularne. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy inwestor powinien je znać. Zlecenie cross ma sens wówczas, jeśli chcesz sprzedać akcje konkretnej osobie. Jest to jeden z podstawowych wymogów tego typu transakcji. Ta cecha jest zatem wspólna z transakcją pakietową. Zlecenie cross różni się jednak od transakcji pakietowej brakiem minimalnego limitu wartości. Warto przy tym pamiętać, że po wprowadzeniu do polskiego prawa dyrektywy MiFID II / MiFIR, wszystkie zlecenia cross są zobligowane spełniać identyczne warunki odnoszące się do minimalnej kwoty zlecenia co transakcje pakietowe.